
Stojí-li před vámi velký úkol nebo projekt, na který vaše firma nestačí, přichází čas se obrátit na pomoc a především rozmyslet, jakou formou chcete projekt dodat a spolupracovat. Zda se chcete zbavit problému a přenést celou odpovědnost na dodavatele. Zda si naopak koupíte pracovní sílu a projekt si odřídíte sami “na vlastní triko”, protože jinak to podle vás dopadne špatně.
Slyšeli jste o modelu FTFP, ale nejste si jistí, zda je v tuhle chvíli ideální cestou? Vše si jednoduše vysvětlíme.
Dvě základní cesty dodání projektu za pomoci dodavatele
Plánujete-li projekt nebo jeho část, kterou potřebujete zrealizovat a nemáte na ni dostatek lidí nebo znalostí, je třeba hledat posily mimo vaši společnost. V takový moment existují dvě základní cesty, jakými se dá projekt uskutečnit.
Jednou možností je, že projekt a s ním spojená rizika zadáte jiné společnosti, než je ta vaše, aby ho zrealizovala místo vás. Druhá cesta je, že projekt si zajišťujete sami a jiná společnost vám pouze dodá lidi s patřičnými dovednostmi, a jak s těmito lidmi na projektu naložíte, je na vás.
Podívejme se detailně na cestu první, které se často říká FTFP neboli Fix time Fix price.
>> 10 zajímavých statistik z projektového řízení <<
Co přesně Fix time fix price znamená
FTFP lze česky pojmenovat jako zakázkovou výrobu nebo výrobu “na klíč”, kdy se na začátku dohodneme s dodavatelem, jaká je naše představa či zadání, například postavit dům dle přiloženého návrhu (kolik bude mít oken, kolik bude mít místností, jaké budou rozměry atd.).
K tomu si domluvíme podmínky, které typicky obsahují cenu a termín dodání. Cena se dodavateli hradí až po dodání domluveného produktu.
Výhody modelu FTFP
Od začátku máte stanovenou cenu, kolik vás bude projekt stát
Za rizika nese zodpovědnost dodavatel. Pokud v naší modelové situaci při kopání základů domu narazí dělníci na skálu a budou mít více práce, než očekávali, musí si to vyřešit dodavatel a pro vás platí původně smluvená cena
Můžete penalizovat dodavatele za pozdní dodání
Máte minimální práci s řízením. V podstatě jsou na vás pouze tři úkoly:
Zajistit dodavateli potřebné vstupy
Pravidelně ho kontrolovat, zda se drží domluvených podmínek
Zajistit akceptaci a následnou úhradu ceny

Nevýhody modelu FTFP
Platíte dodavateli z pravila vyšší částku za to, že je ochoten na sebe převzít rizika projektu
Čekají vás delší a složitější jednání na začátku, kdy je nutné přesně specifikovat pravidla hry a akceptační kritéria ve smluvní dokumentaci
Musíte být schopní přesně popsat, jaký produkt chcete dodat. Pokud v půlce realizace dojdete k tomu, že chcete trochu něco jiného, než se domluvilo, bude vás to pravděpodobně stát další peníze
Abyste byli schopní detailně popsat zadání. To může v prvním kroku vyžadovat rozsáhlou analýzu na vaší straně
>> Jak řídit rizika projektu <<
Jaké otázky si klást při zvažování Fix time fix price
Vím přesně, co chci dodat?
Jsem ochotný zaplatit za to, že se zbavím rizik?
Jsem ochotný vzdát se flexibility a domluvit si pravidla v bodě 0?
Pokud jste odpověděli na všechny tři otázky kladně, FTFP je pro vás potenciálně dobrou volbou a můžete se těšit z jejích výhod zmíněných výše.