top of page

Jak chybějící zpětnou vazbou ubližujeme sobě i okolí


feedback, zpětná vazba, leadership

Na první pohled se může zdát, že zpětnou vazbu je těžké pouze přijímat. Přesto se mnohdy setkávám s lidmi, kteří mají problém zpětnou vazbu naopak dát, a to především tu negativní. Bohužel si v moment rozhodnutí "tentokrát to nechám být" neuvědomují, jaká trápení to může způsobit v brzké budoucnosti.


Kdo z nás se zpětné vazbě vyhýbá nejčastěji

V posledních měsících často narážím na situaci, kdy se team leader vyhýbá tomu, aby dal svému člověku negativní zpětnou vazbu (ZV), přestože ji jeho svěřenec potřebuje a jeho výkon je pod hranicí únosného. Není na tom nic překvapivého, protože team leadeři se typicky rodí z velmi schopných odborníků, kteří se postupně přesouvají do role vedoucího skupiny. Proto jsou na počátku zvyklí problémy řešit svojí odborností, prací a úsilím tak, jako v minulosti. Tím suplují ještě nerozvinutou schopnost leaderů, dávat feedback.Jak chybějící zpětnou vazbou ubližujeme sami sobě

Představte si, že váš svěřenec, juniorní programátor, udělal chybu, a to už po několikáté. Je půl sedmé večer a v práci už je jen pár z vás. Vy jako velmi zkušený vývojář a jeho vedoucí stojíte před rozhodnutím A) jeho chybu rychle opravit a posunout se kupředu anebo si vybrat druhou možnost. B) Tou je rozmyslet si a zrealizovat schůzku, kde svému programátorovi ukážete opakovanou chybu, kterou svojí nedůsledností způsobuje a domluvíte se na nápravě.


Většina team leaderů si vybere snazší možnost a tou je udělat si to sám. Bohužel je to cesta, která přináší jen krátkodobé řešení a neposune nikoho z nás dlouhodobě kupředu. Výsledkem je smutný konec, kdy jsou team leadeři ti nejpřepracovanější z nás.


Jak chybějící feedback ubližuje ostatním

Můžete si myslet, že negativní ZV dotyčnému ublíží. Pravdou je, že chybějící feedback může ublížit mnohem víc. Ukážeme si na příkladu.

Jeden z vývojářů posledních několik měsíců nepracoval vůbec dobře. Jeho vedoucí situaci brzy rozpoznal a začal změnit způsob (organizace) práce tak, aby se jeho vývojář mohl dostat do správných kolejí. Jako leader zapomněl na zásadní věc, nedal programátorovi zpětnou vazbu.Jednoho dne, se na tým obrátil zákazník, že si bohužel špatně rozložil rozpočet projektu a bude muset urychleně uvolnit několik lidí. V rychlé a komplikované situaci se zajistil většině uvolněných projekt jinde, ale přesto došlo k propouštění a musel odejít nejslabší z týmu.


Byl jím právě onen vývojář, se kterým jeho vedoucí pragmaticky pracoval, aby se mohl zlepšit, i když bezúspěšně. Z pohledu vedoucího bylo vše v pořádku, se svým svěřencem pracoval, dával mu šance, nakonec se propustil nejslabší z týmu. Z pohledu vývojáře to byla rána z čistého nebe, protože mu doposavad otevřeně nikdo neřekl, "pobuď se a zaber".

Tenhle příběh jsem viděl několikrát v různých obměnách. Poučme se z něj. Vyhýbání se nepříjemnostem rodí jen větší nepříjemnosti.


Pár tipů ke zpětné vazbě

  • Dávejte zpětnou vazbu co nejdříve, dokud je téma čerstvé, a dokud tu možnost vůbec máte

  • Vyvarujte se dělat práci za své lidi. Přináší to krátkodobý zisk, ale dlouhodobou ztrátu pro celý tým

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page