top of page

Jak chybějící zpětnou vazbou ubližujeme sobě i okolí


feedback, zpětná vazba, leadership

Na první pohled se může zdát, že zpětnou vazbu je těžké pouze přijímat. Přesto se mnohdy setkávám s lidmi, kteří mají problém zpětnou vazbu naopak dát, a to především tu negativní. Bohužel si v moment rozhodnutí "tentokrát to nechám být" neuvědomují, jaká trápení to může způsobit v brzké budoucnosti.


Kdo z nás se zpětné vazbě vyhýbá nejčastěji

V posledních měsících často narážím na situaci, kdy se team leader vyhýbá tomu, aby dal svému člověku negativní zpětnou vazbu (ZV), přestože ji jeho svěřenec potřebuje a jeho výkon je pod hranicí únosného. Není na tom nic překvapivého, protože team leadeři se typicky rodí z velmi schopných odborníků, kteří se postupně přesouvají do role vedoucího skupiny. Proto jsou na počátku zvyklí problémy řešit svojí odborností, prací a úsilím tak, jako v minulosti. Tím suplují ještě nerozvinutou schopnost leaderů, dávat feedback.


>> Jak správně delegovat <<


Jak chybějící zpětnou vazbou ubližujeme sami sobě

Představte si, že váš svěřenec, juniorní programátor, udělal chybu, a to už po několikáté. Je půl sedmé večer a v práci už je jen pár z vás. Vy jako velmi zkušený vývojář a jeho vedoucí stojíte před rozhodnutím A) jeho chybu rychle opravit a posunout se kupředu anebo si vybrat druhou možnost. B) Tou je rozmyslet si a zrealizovat schůzku, kde svému programátorovi ukážete opakovanou chybu, kterou svojí nedůsledností způsobuje a domluvíte se na nápravě.


Většina team leaderů si vybere snazší možnost a tou je udělat si to sám. Bohužel je to cesta, která přináší jen krátkodobé řešení a neposune nikoho z nás dlouhodobě kupředu. Výsledkem je smutný konec, kdy jsou team leadeři ti nejpřepracovanější z nás.


Jak chybějící feedback ubližuje ostatním

Můžete si myslet, že negativní ZV dotyčnému ublíží. Pravdou je, že chybějící feedback může ublížit mnohem víc. Ukážeme si na příkladu.

Jeden z vývojářů posledních několik měsíců nepracoval vůbec dobře. Jeho vedoucí situaci brzy rozpoznal a začal změnit způsob (organizace) práce tak, aby se jeho vývojář mohl dostat do správných kolejí. Jako leader zapomněl na zásadní věc, nedal programátorovi zpětnou vazbu.


>>Jak být lepším leaderem <<


Jednoho dne, se na tým obrátil zákazník, že si bohužel špatně rozložil rozpočet projektu a bude muset urychleně uvolnit několik lidí. V rychlé a komplikované situaci se zajistil většině uvolněných projekt jinde, ale přesto došlo k propouštění a musel odejít nejslabší z týmu.


Byl jím právě onen vývojář, se kterým jeho vedoucí pragmaticky pracoval, aby se mohl zlepšit, i když bezúspěšně. Z pohledu vedoucího bylo vše v pořádku, se svým svěřencem pracoval, dával mu šance, nakonec se propustil nejslabší z týmu. Z pohledu vývojáře to byla rána z čistého nebe, protože mu doposavad otevřeně nikdo neřekl, "pobuď se a zaber".

Tenhle příběh jsem viděl několikrát v různých obměnách. Poučme se z něj. Vyhýbání se nepříjemnostem rodí jen větší nepříjemnosti.


Pár tipů ke zpětné vazbě

  • Dávejte zpětnou vazbu co nejdříve, dokud je téma čerstvé, a dokud tu možnost vůbec máte

  • Vyvarujte se dělat práci za své lidi. Přináší to krátkodobý zisk, ale dlouhodobou ztrátu pro celý tým

bottom of page